"Я МАЮ ПРАВО!" - ПРОЕКТ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
Чого чекати неплатникам аліментів

Другий пакет законів #ЧужихДітейНеБуває посилює захист матеріального стану дитини та вводить систему стимулів для батьків, які дбають про своїх дітей.
Наприкінці минулого року, Міністерство юстиції України розпочало масштабну кампанію щодо стягнення заборгованості з аліментів. Причиною цьому стали майже
600 тис. судових рішень щодо виплати аліментів, які роками не виконувалися. Проблема потребувала комплексного вирішення.

6 лютого 2018 року набрав чинності розроблений Мін'юстом Закон України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання, відомий під назвою #ЧужихДітейНеБуває.

Крім обмежень для боржника у праві виїзду за межі України, управління транспортними засобами, користування зброєю та полювання, було введено новий вид адміністративного стягнення – суспільно корисні роботи. Також Мін'юстом було створено публічний реєстр неплатників аліментів і сформовано мобільні групи виконавців, робота яких сфокусована на виконанні судових проваджень саме по виплаті аліментів та штаби з моніторингу та контролю за станом виконання рішень про стягнення аліментів.
Детальніше про всі зміни запроваджені першим пакетом новацій, ми розповідали в попередньому лонгріді.

Завдяки реалізації першого пакету новацій мільйони українських дітей отримали кошти, які їм заборгували недобросовісні батьки: станом на 30 травня з початку реалізації ініціативи #ЧужихДітейНеБуває на користь дітей стягнено 1,14 млрд грн аліментів. Це на 34,4% більше за рівень зборів за відповідний період минулого року, коли виконавцям вдалося стягнути 853 млн грн.

Так, з метою посилення захисту матеріального стану дитини та усунення прогалин в існуючому законодавстві, ми розробили другий пакет законодавчих змін, які ще більше посилюватимуть відповідальність боржників перед власними дітьми і нададуть державним виконавцям набагато ширший арсенал засобів реагування на несплату аліментів.
19 квітня 2018 року Міністр юстиції Павло Петренко презентував у Верховній Раді другий пакет законодавчих ініціатив, спрямованих на захист прав дітей та посилення відповідальності батьків, які ухиляються від сплати аліментів.

Запропоновані новели є продовженням реалізації ініціативи Мін'юсту #ЧужихДітейНеБуває.
Результат дії першого пакету Законів #ЧужихДітейНеБуває: киянин віддав свій "Феррарі" за борг з аліментів у 260 тисяч гривень.
Ми бачимо реальний результат від запроваджених заходів впливу на боржників. Сотні тисяч найменших українців змогли отримати допомогу, яку не бачили роками. Це дало нам поштовх йти далі – напрацьовувати наступні новації, які назавжди ліквідують таке ганебне явище як несплата аліментів на утримання власних дітей.

Павло Петренко
Міністр юстиції України
До другого пакету законопроектів увійшли 3 документи: проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту осіб, які доглядають за хворими дітьми» (№8294 від 19.04.2018), проект Закону «Про внесення змін до статей 165 та 166 Податкового кодексу України» (№8295 від 19.04.2018) та проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» (№8296 від 19.04.2018).

Світлана Глущенко
Заступник Міністра юстиції України з питань виконавчої служби
Державна виконавча служба стоїть на захисті прав дітей у сфері стягнення аліментів та у питанні участі батьків у вихованні дитини. Ми абсолютно відкриті і відповідально ставимося до справ, які стосуються прав дітей.
Для того, щоб посилити санкції для батьків (як чоловіків, так і жінок), які не сплачують аліменти, та розвивати інститут відповідального батьківства був розроблений другий пакет законопроектів.

То що саме передбачає другий пакет ініціатив #ЧужихДітейНеБуває?
Посилення відповідальності за несплату аліментів
Збільшення розміру аліментів
Наразі мінімальний гарантований розмір аліментів - 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Закон визначає мінімально рекомендований розмір аліментів - 100% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. В цьому випадку при визначені розміру аліментів суд враховує доходи, майно, грошові кошти і фактичні витрати боржника.
Щомісячна індексація (якщо платник та одержувач аліментів не домовились про інше).

Штрафи за несплату аліментів
Нарахування чималої пені на суму заборгованості у разі, якщо платник аліментів забув про утримання дитини:
понад 1 рік - 20% від суми заборгованості;
понад 2 роки - 30% від суми заборгованості;
понад 3 роки - 50% від суми заборгованості.

Стягувачі у таких справах звільняються від сплати авансового внеску не лише за рішеннями про стягнення аліментів, а й за рішеннями про стягнення додаткових витрат на дитину.

Майно боржника
Передбачено автоматизований арешт коштів боржника. При несплаті аліментів упродовж трьох чи більше місяців не допускається відчудження майна боржника (продаж квартири, перереєстрація машини, передача частки в бізнесі).

Посилення відповідальності для депутатів і чиновників
Українці, які мають заборгованість зі сплати аліментів більше 6 місяців, не зможуть займати найвищі посади в органах виконавчої влади та будуть позбавлені можливості брати участь у виборах.

Заява про відсутність заборгованості по аліментах понад 6 місяців - обов'язкова для кандидатів у депутатів місцевих рад, депутатів Верховної ради України, міністрів, прокурорів, державних службовців категорії "А" і "Б", працівників НАБУ, НАЗК, ДБР, АРМА.

Якщо особа вже працює в органах влади, а її заборгованість по аліментах перевищила 12 місяців – це буде підставою для звільнення такого чиновника чи припинення його повноважень.

1 рік заборгованості по аліментах - підстава для звільнення керівника Міністерства, Генеральної прокуратури, НАБУ, НАЗК, АРМА, ДБР, позбавлення мандату депутата місцевої ради.

Суспільні роботи для боржників
Якщо особа має борги по аліментах за 6 місяців (3 місяці для батьків дітей з важкими хворобами) - вона буде направлена на 120-240 годин суспільно корисних робіт.

Подальша несплата аліментів - 240-360 годин суспільно корисних робіт.

Ухилення від суспільно корисних робіт - адміністративний арешт до 10 діб.

Злісне ухилення від суспільно корисних робіт - позбавлення волі на строк до 2 років.


Звільнення дітей від обов'язку утримувати непрацездатних батьків, які не платили аліменти понад 3 роки.
Застосування обмежень першого пакету до батьків, які не платять дітям з інвалідністю або тяжко хворим дітям вже після того, коли борг перевищить суму за 3 місяці.
Павло Петренко, Міністр юстиції України, про другий пакет законодавчих ініціатив #ЧужихДітейНеБуває.
Звичайно, запропоновані методи впливу на боржників є доволі жорсткими. Проте ми не маємо права відступити, адже це питання не тільки майбутнього дитини, яка зростає в неповній сім'ї, але й майбутнього нашої держави.

Павло Петренко
Міністр юстиції України
Нові правила виїзду дитини закордон
Виїзд дитини за кордон з тим з батьків, з ким проживає дитина
Той з батьків, який проживає з дитиною, може самостійно вирішувати питання тимчасового виїзду дитини за кордон за наявності заборгованості зі сплати аліментів іншого з батьків більше 4 місяців. При цьому, законопроект передбачає можливість виїзду дитини за кордон строком до 1 місяця з тим із батьків, з ким проживає дитина, не лише на лікування, навчання і відпочинок, але й з метою її участі в дитячих змаганнях, фестивалях, учнівських олімпіадах та конкурсах за кордоном, в тому числі у складі організованої групи дітей.

Відповідальність за порушення строку перебування дитини за межами України
За умисне порушення встановленого законом обмеження щодо строку перебування дитини за межами України передбачається адміністративна відповідальність.

Якщо на громадянина накладено адміністративне стягнення за вчинення такого правопорушення, він тимчасово обмежується у праві на виїзд за кордон з дитиною. Строк такого обмеження становить 1 рік, крім випадків наявності нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини другого з батьків.

Постанова суду про накладення адміністративного стягнення у 1-денний строк з дня набрання нею законної сили направляється органам прикордонної служби для застосування до особи тимчасового обмеження права на виїзд з України з дитиною.

Виїзд дитини за кордон з тим з батьків, хто проживає окремо
За відсутності заборгованості зі сплати аліментів в того з батьків, хто проживає окремо від дитини, є право звернутися до суду в порядку спрощеного позовного провадження із заявою про надання дозволу на виїзд дитини без згоди другого з батьків в разі не надання останнім згоди протягом 10 днів на такий виїзд.

Як підтвердити місце проживання дитини
Підтвердити місце проживання дитини з одним з батьків можна буде не тільки за рішенням суду, а й висновком органів опіки та піклування.
Раніше для цього треба було отримати нотаріальний дозвіл, чим часто користувалися боржники і шантажували колишню дружину чи колишнього чоловіка, вимагаючи відмовитися від аліментів. Водночас, ми збалансували права обох батьків. Тобто, право виїхати ненадовго за межі України з малюком також отримає той з батьків, який не проживає з дитиною. Однак – лише у випадку, коли він є добросовісним платником аліментів.


Павло Петренко
Міністр юстиції України
Посилення соціального захисту осіб, які доглядають за хворими дітьми
Соціальний захист осіб, які доглядають за дітьми, хворими на важкі захворювання
Законом передбачено зарахування до страхового стажу періоду здійснення догляду за дитиною з інвалідністю одному з непрацюючих працездатних батьків, які фактично здійснюють догляд за дітьми, хворими на:

- важкі перинатальні ураження нервової системи,
- важкі вроджені вади розвитку,
- рідкісні орфанні захворювання,
- онкологічні, онкогематологічні захворювання,
- дитячий церебральний параліч,
- важкі психічні розлади,
- цукровий діабет I типу (інсулінозалежний),
- гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня,
або у разі, якщо:
- дитина отримала важку травму,
- потребує трансплантації органу,
- потребує паліативної допомоги.

Виплата на дітей, які не визнані в установленому порядку дітьми з інвалідністю
В Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» внесено зміни, якими передбачено виплату на дітей, які не визнані в установленому порядку дітьми з інвалідністю, державної допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.

Гарантія на відпустку без збереження заробітної плати для особи, яка фактично доглядає за дитиною
На осіб, які фактично доглядають за хворими дітьми поширено гарантію на відпустку без збереження заробітної плати.
Така гарантія поширюється на матір, батька дитини, бабу, діда чи інших родичів, які фактично доглядають за дитиною, або особу, яка усиновила чи взяла під опіку дитину.

В разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) така гарантія поширюється на особу, яка доглядає за дитиною, до досягнення дитиною 16 років, а якщо дитина отримала важку травму, потребує трансплантації органу, потребує паліативної допомоги, – до досягнення дитиною 18 років.
Не тільки посилення відповідальності боржників, але і стимулювання для добросовісних батьків
Податкова знижка на розвиток дитини
Раніше батьки мали право на податкову знижку, якщо оплачували навчання дитини у вітчизняному вищому або середньому спеціальному навчальному закладі. Тепер податкову знижку буде поширено на дошкільну, позашкільну і загальну середню освіту у вітчизняних навчальних закладах. Тобто тепер отримають пільги батьки, які записали дитину в приватний садок, музичну школу, спортивну секцію, на курси англійської мови тощо.

Скасування оподаткування аліментів від нерезидентів України
Раніше аліменти від нерезидента включалися до оподатковуваного доходу отримувача. Отже, платник податку, який отримує аліменти від нерезидента, зобов'язаний був включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та сплатити до бюджету податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків і військовий збір за ставкою 1,5 відсотка.

З метою дотримання принципу рівності усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації, в другому пакеті законів #ЧужихДітейНеБуває було вилучено з Кодексу норму щодо включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку дохід у вигляді аліментів від нерезидента.


Світлана Глущенко
Заступник Міністра юстиції України з питань виконавчої служби
Кожен батько та мати повинні усвідомлювати всю повноту своєї відповідальності перед власними дітьми. Ми будемо робити усе, що від нас залежить, щоб розвивати інститут відповідального батьківства, стимулювати батьків сумлінно виконувати свій батьківський обов'язок і зробимо усе можливе для того, щоб таке ганебне явище як борги зі сплати аліментів власним дітям залишилось у минулому.
Захист та забезпечення права дитини на гідне дитинство, достатнє фінансове утримання та всебічний розвиток - один із пріоритетів діяльності Міністерства юстиції України. Тому ми і надалі будемо здійснювати комплексні дії для вирішення проблем, які перешкоджають реалізації прав та законних інтересів кожної дитини.
ЗАЛИШИЛИСЬ ПИТАННЯ?
Якщо ви не знайшли відповіді на свої питання, звертайтесь:

044 364 23 93 колл-центр Міністерства юстиції України
0 800 213 103 єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги

Владислав Власюк - Генеральний директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України
Крістіна Літошенко - державний експерт Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності
Міністерства юстиції України
Made on
Tilda